Freediving – sport testujący granice naszych możliwości

Freediving

Jeśli istnieje sport, który potrafi doprowadzić ciało i umysł do granic możliwości, to jest nim freediving. Mimo że jest to dyscyplina niezbyt rozpowszechniona, prawda jest taka, że dzięki niej ludzie odkrywają w sobie to, co do tej pory uważali za nieistniejące.

Głównym wyzwaniem jest opanowanie sytuacji stresowej, takiej jak brak tlenu. Większość ludzi w takiej sytuacji denerwuje się i zaczyna się hiperwentylować, a to jest właśnie niewłaściwe zachowanie. Sportowiec musi nauczyć się rozluźniać i obniżać tętno pod wodą. Co najważniejsze, trzeba podtrzymywać wysiłek przez długi okres czasu. Wszystko to daje wyobrażenie o tym, czym jest freediving sportowy – ćwiczeniem, które doprowadza ciało do granic fizycznych i psychicznych możliwości. W dalszej części artykułu rozwiniemy ten temat.

Musisz nauczyć się, jak uczynić swoje ciało wydajnym

Główną cechą freedivingu jest to, że organizm musi nauczyć się funkcjonować przy minimalnych zasobach. Wydatek tlenu przez mięśnie lub układ krążeniowo-oddechowy musi być ograniczony do minimum, w przeciwnym razie wytrzymałość będzie znacznie mniejsza. W praktyce oznacza to dwie rzeczy. Z jednej strony należy ograniczyć ruchy do niezbędnego minimum, a z drugiej nauczyć się oddychać w inny sposób.

Wraz ze wzrostem ruchu wzrasta wydatek energetyczny, a tlen jest zużywany znacznie szybciej. Jeśli chodzi o oddychanie, to aby było ono jak najbardziej efektywne, należy zmienić sposób oddychania z piersiowego na przeponowy. Ogromną zaletą oddychania przeponowego jest to, że pozwala ono uzyskać znacznie więcej tlenu przy mniejszym wysiłku.

Skup się na tym, co jest istotne

Wszystkie sporty wodne mają jedną wspólną cechę: środowisko, w którym są uprawiane. Brak bodźców w wodzie oznacza, że uwaga jest rozproszona na różne tematy, a to jest miecz obosieczny. Z jednej strony koncentracja może być skupiona na rzeczach pozytywnych lub neutralnych, ale często zdarza się, że sportowiec myśli o rzeczach negatywnych, co stanowi problem dla jego osiągnięć. W wodzie o wiele ważniejsze jest, aby osoba nauczyła się kierować uwagę i przepływ myśli na to, co jest konstruktywne dla sportu. Ponadto negatywne myśli prowadzą do poczucia przytłoczenia, co zwiększa zużycie tlenu.

Trzeba mieć dużą tolerancję na wysiłek

Freediving to wyjątkowy sport. Wszystkie dyscypliny sportowe wymagają od osób je uprawiających tolerancji na wysiłek i ducha walki. Jednak w przypadku freedivingu warunki, w jakich jest on uprawiany, wymagają rozwinięcia tych cech w szczególny sposób.

Nie tylko dlatego, że jest uprawiany pod wodą i poruszanie się po niej jest bardziej skomplikowane, ale także dlatego, że ciśnienie, które trzeba wytrzymać, schodząc coraz głębiej, może stać się nie do zniesienia. Dobry freediver jest dobrym freediverem, ponieważ potrafi zapanować nad swoimi negatywnymi emocjami, nie pozwalając im wpływać na siebie pod wodą.

Zdolność do tolerowania wysiłku nie jest wrodzona. Oznacza to, że nie jest to cecha, z którą człowiek się rodzi, ale można ją wytrenować i rozwinąć. W tym sensie pomagają lata doświadczeń. Zostanie profesjonalistą nie jest kwestią szczęścia, ale dużej wytrwałości i poświęcenia, dlatego należy dogłębnie poznać ograniczenia umysłu we freedivingu sportowym.

A jeśli lubisz tez bardziej tradycyjne dyscypliny sportowe, jak koszykówka, możesz śmiało zerknąć na https://basketinfo.pl.

zel Poprzedni post Jak prawidłowo używać żeli energetycznych?
Następny post Wakacje zagranicą – jak wybrać biuro podróży? Kilka dobrych porad
Social profiles